Componisten/uitvoerenden: Adam Rhodes | Barrule | Catharina Rickett | Charles Guard | David Kilgallon | King Chiaullee | Lucy Gilmore | Mactullagh Vannin | Marianne Lihannah | Mera Royle | The Reeling Stones
Wanneer je ‘Keltische muziek’ noemt, is de meest geëigende reactie ‘o, Iers en Schots’. Sommigen voegen daar Wales en Bretagne aan toe. Nog minder noemen Asturië en Galicië. Vrijwel niemand noemt een eiland dat historisch gezien duidelijk tot de Keltische streken hoort: het eiland Man, Manx of in de eigen taal Ellan Vannin.
Het ligt ingeklemd in de Ierse zee of vrijwel gelijke afstanden tot Ierland, Schotland en Wales. De talen zijn onderling verbonden en het Manx is een variant van het Keltisch. Het was bijna een dode taal, maar sinds de revival in de jaren zeventig van de voorgaande eeuw zijn er programma’s gestart waarbij de Manx cultuur wordt gepromoot, onderwezen en beoefend. Niet alleen de taal, ook de muziek. Buiten het eiland zelf -en de genoemde omringende landen- komen we nauwelijks in aanraking met die cultuur en de muziek, terwijl ze kwalitatief niet minder is. Tijd om in twee Folkit! afleveringen daar wat verandering in te brengen. We stellen u de ‘grote namen’ uit de Manx folkbeweging voor, duiken wat in de geschiedenis en de ontwikkeling van de folkrevival met solisten en groepen die inmiddels niet meer actief zijn, maar stellen ook jonge talenten voor. In deel 1 hoort u gevarieerde Manxmuziek van Charles Guard, Mera Royle, Lucy Gilmore, David Kilgallon & Adam Rhodes, Barulle, King Chiaullee, Si canto Duo, Mactallagh Vannin en The reeling stones.
Wil je meer weten over de -levende en voorbije- Manx folktraditie dan zijn twee websites een prima uitgangspunt:
https://www.manxmusic.com en https://culturevannin.im
Playlist:
Diversen –
01. Arrane Ashoonagh dy Vannin (The Manx National Anthem ) 1:12
Charles Guard – Avenging and bright – Claddagh Records CC26
02. Tra va ruggit creest (When Christ Was Born) 1:59
03. Ny kirree fo niaghtey (The Sheep Under The Snow) 3:26
04. Arrane ghelbee (The Song Of The Water Kilpie) 2:10
Mera Royle –
05. Arrane Ghelby (trad) 2:15
06. Half a Manx Second too Late (trad) 0:51
07. Mylecharaines March -Moirrey ny Cainle 2:30
Lucy Gilmore – Peel Centenary centre 08-07-2021
08. Scollag Aeg 2:54
David Kilgallon & Adam Rhodes –
09. Car y Phoosee (trad)-To the East Indies we were bound (trad)- Treisht Slip Jig (Kilgallon) 3:17
Barrule – (Jamie Smith, Tom Callister, Adam Rhodes) – Barrule – Wardfell Records – EOTRCD02
10. Mylecharaine’s March (Smith, Callister, Rhodes) 3:44
King Chiaullee – Reel:ode – Mister Major Records
11. Reel:ode 9:33
King Chiaullee – Nish – Mister Major Records
12. Ginantonic 6:10
King Chiaullee – Reel:ode – Mister Major Records
13. Take a B Out (Reel-ode) 4.34
Si canto duo (Marianne Lihannah & Catharina Rickett) –
14. Tra va mish (trad) 1:14
Mactullagh Vannin –
15. Trevor (Tra va ruggit Creest) (trad) 3:03
16. Cinz’s tunes: Lhiam Lhiat (For me, for you)/ Blaaghyn my Henn Voir (My Grandmother’s Flowers)/Cas Cam (Crooked Foot) (Cinzie Yates) 4:25
The Reeling Stones –
17. The big blue tent set (Silver spear, Concertina reels) 3:08